Farkında Olmadan Sağlığınıza Zarar Veren 9 Davranış

Bazı şeyler gözüktüğü kadar basit olmuyor, zararsız gözüken alışkanlıklar bazen farkında olmadan bize zarar verebiliyor.

1. Bacak bacak üstüne atmak

Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmak bacaklarda bulunan sinirler için zararlı olabilir, ayrıca bacaklara giden kan akışını azaltarak uzun süreli ağrılara veya varislere neden olabilir. En iyisi oturma pozisyonunu sık sık değiştirmek.

2. Kuş beslemek

Kuş beslemek ne kadar huzur verici bir aktivite olsa da, büyük şehirlerdeki kuşların yaklaşık %50’si bulaşıcı hastalık taşır. Kuşlar ornitoz, kolibasiloz, histoplazmoz, salmonella, tüberküloz, tularemi gibi ciddi ve bulaşıcı hastalıklar taşıyabilirler.

3. Kalitesiz güneş gözlükleri takmak

UV filtresi olmayan güneş gözlüğü taktığımızda göz bebeklerimiz ışık azaldığı için büyür ve UV (Mor ötesi) ışınlara karşı daha savunmasız hale gelir. UV ışık gözümüzdeki hassas hücrelere karşı çok zararlıdır.

4. Çok fazla su içmek

Bol su içmek her ne kadar faydalı olsa da, böbrek ve kalp hastalığı olan kişiler için çok çok fazla su içmek zararlı bir eylem olabilir.

5. Ağrı için sıcak su torbası kullanmak

Sıcak su torbası özellikle karın ağrılarını hafifletse de, apandisit ya da pankreatit gibi iltihabik durumları tetikleyebilir. En iyisi sıcak su torbasını çok sıcak suyla doldurmamak ve çok uzun süre karnımızda bekletmemek.

6. Mikrodalgada popcorn hazırlamak

Zararlı olmasının nedeni mikrodalga fırın değil, mikrodalgada hazırlanan mısırların içinde bulunan diacetyl adı verilen bir çeşit yağ. Bu yağ ısındığı zaman buhar halien gelip insan ciğerine zarar verebiliyor. En doğrusu mikrodalgada mısır patlattıktan sonra dışarı çıkarıp birkaç dakika havalandırdıktan sonra yemek.

7. Bilgisayar ve masa başında yemek yemek

Bilgisayar klavyesi evdeki en kirli şeylerden biridir, çünkü sürekli ellerimizle temas eder ve hiç yıkanmaz. Bu yüzden bilgisayar kullanırken bir yandan da yemek yersek klavyedeki bakteriler yemeğimize temas edebilir ve bizi hasta edebilir.

8. Büyük şehirlerde açık ayakkabılar giymek

Eğer ayağımızda ufacık bir yara ya da kesik dahi varsa büyük şehirlerdeki kaldırımlarda bulunan binlerce çeşit mikroorganizmaya karşı savunmasız hale geliriz. Bu ufak kesikten vücudumuza giren bakteriler bizi hasta edebilir.

9. Yağsız süt içmek

Yağsız süt içmek normal süt içmeye göre daha faydalı gibi gösterilse de durum aslında öyle değil. Sütün içindeki yağını almak için zararlı kimyasal maddeler kullanılıyor ve yağın yanında sütün içindeki vitaminler ve mineraller de alınıyor. Bu yüzden abartmadan normal süt içmek en iyisi.

 

Toplam 0 Oy
0

Lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşın:

+ = Verify Human or Spambot ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir