Yünüm-Böğet Iyaşpark AVM’de

Iyaşpark Alışveriş ve Yaşam Merkezinde Burdur’un Tefenni ilçesi Hasanpaşa beldesinde Selçuklulardan bu güne kadar geleneksel olarak kutlanan “Yünüm – Böğet “ görüntülerinden oluşan Fotoğraf Sergisi açıldı. 8 ayrı yerden sanatçının gözünden karelerin yer aldığı fotoğraflar, Iyaşpark Avm’de Isparta’da yaşayan fotoğraf severlerin ziyaretine sunuluyor.
Kısa adı ISFODER olan Isparta Fotoğraf ve Sanat Derneği’nin organizasyonu ile açılan sergide, her yıl düzenli olarak kutlanan “yünüm- böğet” ve “tostos” törenlerinden birbirinden ilginç kareler yer alıyor. Her yılın Ağustos ayının son haftası sürü sahiplerine teslim edilmeden çobanlar tarafından koyun sürülerinin yıkanıp temizlenmesi asırlardır Anadolu’nun bir çok yerinde yapılmaktaydı. Ancak son 50 yılda giderek yok olan bu gelenek Hasanpaşa köyünde artan ilgiyle devam ediyor. Çoban Bayramı da denen bu törenlere çevre il ve ilçelerden oldukça kalabalık kitleler ilgi gösteriyor. Sabahın ilk ışıklarında başlayan törenleri izlemek için her yaş grubundan yüzlerce izleyici geceden bölgeye akın ediyor.
Iyaşpark AVM’de sergilenen fotoğraf sergisinde yer alan fotoğraf sanatçıları; Isparta’dan Mahmut Toprak, Burdur’dan Mustafa Yüce, Antalya’dan Ender Bayındır, Yalvaç’tan Adem Ağuş ve Melik Ejder Tepret, Aksaray’dan Gülseren Emel Sarıgül, Mersin’den Derya Düzenli ve İzmir’den Süleyman Uçan.
Serginin 19 – 26 Aralık tarihleri arasında IYAŞPARK AVM’de izlenime sunulacağını söyleyen ISFODER Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Toprak yüzyıllardır süregelen bu geleneğin Ispartalılar tarafından da tanınacak olmasından memnuniyet duyduğunu dile getirerek “ Hızla yok olan geleneklerimiz ve doğal güzelliklerimizi gelecek kuşaklara aktarabilmek için bu günün gençlerinin tanıması lazım. Bu nedenle dernek olarak çevremizin tarihi ve kültürel değerlerine büyük önem vermeye çalışıyoruz. Bu tür zenginliklerimizin tanıtılması ve korunması her bireyin vazifesi, ama sanat ile uğraşanların üzerindeki sorumluluk daha fazla. Bu nedenle daha önce Ankara’da TBMM Sergi salonunda açılan ve büyük ilgi gören sergiyi Ispartalılar ile de buluşturmak istedik. Tüm Ispartalıları bu güzel geleneğin kesitlerinden oluşan fotoğraf sergimize bekliyoruz “ dedi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Toplam 0 Oy
0

Lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşın:

+ = Verify Human or Spambot ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir