İnancın Zaferi Çanakkalede’den Kut-ül Amare’ye

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. Yılı, Iyaşpark Alışveriş Merkezi’nde, Isparta Halk Eğitim Merkezi ve A.S.O.Müdürlüğü  tarafından açılan sergi ile anıldı. İnancın Zaferi Çanakkale’den Kut-ül Amare’ye konulu üç boyutlu resim ve çakıl taşlarıyla mozaik sergisi adı altında açılan sergiye  Sayın Vali Vahdettin Özkan’ın eşi Ruhan Özkan, ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve eşi Şadiye Başdeğirmen,  Isparta Halk Eğitim Merkezi Müdürü İhsan Arıcı, Iyaş A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Şenol ve çok sayıda davetli katıldı. Sergi açılışı Çanakkale Türkülerinden oluşan canlı  müzik dinletisi eşliğinde yapıldı. Açılış ve serginin gezilmesinin ardından misafirlere pilav, helva ve hoşaf dağıtımı yapıldı.

Sergiyi düzenleyen Halk Eğitim Müdürlüğü Dekoratif Resim öğretmeni Zeynep BULUT sergiyle ilgili şunları söyledi. “Milletimizin varoluş mücadelesi olan Çanakkale’nin her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanarak genç dimağlara aktarılmasının öneminin farkında olarak bizlerde bu anı ifade eden resimlerle bir çalışma yapalım istedik. Seçtiğimiz resimleri üç boyutlu resim(Rölyef), kum ve çakıl taşlarıyla, ciddi bir emek sonrası böyle bir sergiyle karşınıza çıktık. Çanakkale’den Kut-ul Amare’ye ismini koymamız, özellikle unutulan bir zafer olan Kut-ul Amare’nin 100. Yılında oradaki şehit ve gazilerimizi de hatırlamaktı. Gençlerimize atalarımızın hangi yokluk içerisinde kime karşı nasıl mücadele ettiklerini, hangi şartlarda bu güzel vatanı bizlere armağan ettiklerini bu sergi yoluyla anlatmanın sevinci içerisindeyiz. Yedi düvele karşı, dünyanın dört bir tarafında her türlü imkandan yoksun bir şekilde varlık mücadelesi veren atalarımızın hatıralarını yad, ruhlarını şad etme anlamında bir nebze bu sergi yoluyla katkıda bulunabildikse kendimizi bahtiyar biliyoruz. Bu tablolarla cephe gerisinde olan hayatı da beraber vermeye çalıştık. Cephede savaşanların dışında da bir hayatın olduğunu, kadınların kızların, atalarının, babalarının ve eşlerinin yanında vatan savunmasındaki rollerini öne çıkarmaya çalıştık. Allah onlara layık evlat olma şerefini bizlere bahşetsin.”

Sergi çalışmalarıyla ilgili olarak, ciddi bir emek gerektiren bu çalışmaları ortaya koyarken hep bu duygularla hareket ederek, fedakâr ecdadımıza layık bir sergi olmasına gayret ettik. Özenle seçilen gerçek resimler aynı özen ve emekle tablolara yansıtılmıştır. Bu vesileyle her türlü zorluğa rağmen sabırla bu çalışmaları ortaya koyan kursiyerlerime ecdatlarına karşı bu vefakârlıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Başta kurum yöneticilerimiz olmak üzere bu serginin ortaya çıkmasında maddi ve manevi katkılarını esirgemeyen herkese buradan bir kez daha teşekkür ederim.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Toplam 0 Oy
0

Lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşın:

+ = Verify Human or Spambot ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir